Komplexní služby pro podnikatele

+420 607 044 665
info@altaxo.cz

Menu

Sponzoring a dary v účetnictví

Dary mají v účetnictví nemalý význam. Jestliže někomu poskytneme dar, můžeme si výrazně snížit naši daňovou povinnost u daně z příjmů. Je však nutné splnit určité podmínky, abychom si dar mohli uplatnit. Účtování o darech se provádí v účetnictví i v daňové evidenci. Jestliže výdaje stanovujete paušální částkou, i vy si můžete dar uplatnit.

Výhody a specifika sponzoringu

Sponzoring přináší nespočet výhod. Kromě dobrého pocitu to je také již zmíněná sleva na dani. Můžete sponzorovat prakticky kohokoliv a cokoliv. Nejčastěji se v praxi můžeme setkat se sponzoringem různých začínajících firem, projektů nebo také akcí. Charakteristikou sponzoringu je, že za něj na oplátku nic nedostanete, jak byste si mohli bláhově myslet. Výměnou tedy nedostanete žádnou reklamu ani nic takového. Pouze můžete být uvedeny mezi dalšími sponzory. Nejběžnější jsou sponzorské dary, dary školským a zdravotnickým zařízením, zdravotně postiženým osobám a velmi oblíbené je také dárcovství krve. Při vedení účetnictví si dar dáváte do výdajů a jakožto příjemce ho máte povinnost danit daní darovací.

Jak uplatnit dar v daňovém přiznání

V daňovém přiznání je možné uplatnit slevu ve výši 10 % ze základu daně. Minimální hodnota daru je stanovena na částku 1000 Kč. Jak tedy můžete vidět, hodnotný dar vám může přinést nemalou finanční úlevu. U dárcovství krve se za každý odběr odečítají 2000 Kč. Krev můžete darovat přibližně třikrát až čtyřikrát ročně. Jestliže hledám účetní, dávám si dobrý pozor i na to, zda umí o darech účtovat. Správné uvedení v evidenci je totiž základem pro možný odpočet v daňovém přiznání. K daru je nutné doložit doklad o zaplacení, darovací smlouvu a myslet také na to, že jej můžete uplatnit pouze za ten rok, za který byl darován.

Mám zájem, jak si mohu objednat?

Volejte: +420 731 527 646

Pište na: kubanova@altaxo.cz

 

© 2019, ALTAXO SE

Máte zájem o slevu na účetnictví?

Zadejte email a získáte na ni nárok!