Komplexní služby pro podnikatele

+420 607 044 665
info@altaxo.cz

Menu

Účtujeme cestovní náhrady

 Snad každý podnikatel se ve své praxi setkává s účtováním cestovních náhrad. Jedná se zejména o výdaje na dopravu osobním automobilem a také na stravné. Jestliže se nechcete zabývat složitými propočty, můžete výdaje spojené s využíváním automobilu vždy uplatňovat i paušální částkou. Ušetříte čas a mnohdy dosáhnete i na lepší podmínky.

Cestovní náhrady v případě využití automobilu

Rozlišujeme tedy skutečné výdaje a výdaje stanovené paušální částkou. S výdaji na osobní automobil se setkávají fyzické i právnické osoby, které podnikají cesty například za svými klienty, zákazníky či obchodními partnery. Jestliže chcete do účetnictví zanést cestovní výdaje spojené s automobilem ve skutečné výši, budete potřebovat doklady od veškerých zaplacených výdajů. Paušál je v tomto mnohem jednodušší, navíc zde máte na výběr ze dvou typů. Prvním je paušál podle ujetých kilometrů a druhým bez zohlednění ujeté vzdálenosti.

Výdaje na osobní automobil mají mnoho specifik, která byste při vedení účetnictví neměli přehlížet. Například je potřeba auto mít ve svém obchodním majetku. Jestliže ho často využíváte, jistě se vám tento krok - i navzdory silniční dani - vyplatí. Automobil můžete do svých nákladů zanést prostřednictvím odpisů, uplatnit si také výdaje za pohonné hmoty nebo případné opravy. Uvidíte, jak se sníží vaše daňové odvody. Jestliže hledám účetní, určitě by měla rozumět této problematice.

Mám zájem, jak si mohu objednat?

Volejte: +420 731 527 646

Pište na: kubanova@altaxo.cz

Stravné u podnikatelských subjektů

Jak jsme již uvedli na začátku, cestovní náhrady zahrnují také stravné. Jedná se o občerstvení, které potřebujete, když jste na delší pracovní cestě - alespoň 12 hodin. Je potřeba brát ohled na to, zda jste podnikající subjekt nebo zaměstnanec, zda cestujete po Čechách neb do zahraničí. Hodnotu, kterou můžete uvést do výdajů, najdete ve speciálních tabulkách.

 

© 2019, ALTAXO SE

Máte zájem o slevu na účetnictví?

Zadejte email a získáte na ni nárok!