Komplexní služby pro podnikatele

+420 607 044 665
info@altaxo.cz

Menu

Elektronická evidence tržeb a platby

Mnoho podnikatelů stále netuší, jakých typů plateb se bude elektronická evidence tržeb dotýkat. Jejím hlavní účelem je potlačení možných daňových úniků. Pokud vám tedy platba za službu či prodané zboží bude doručena na váš bankovní účet, tak je vše v pořádku, jelikož tuto platbu přiznáte. Problematické jsou především platby v hotovosti. Pokud totiž zákazník nepotřebuje účtenku, nemusí si firma či živnostník dát částku do svých příjmů. To hrozí právě například v restauracích či hotelech, které i proto budou mezi prvními zařízeními, ve kterých se bude elektronická evidence tržeb zavádět.  

 

Platby v hotovosti  

Hotovostní příjmy do pokladny poskytují velký prostor pro případné nekalosti. Tomu má být se zavedením EET zabráněno. Platba totiž bude muset být zaregistrována a vystavena účtenka opatřena unikátním kódem. To výrazně potlačí jakékoliv machinace s penězi. Platby v hotovosti jsou běžné jen v nějakých oborech. Zatímco někde jsou téměř na denním pořádku a tito podnikatelé jinak platby ani nepřebírají, jinde se využívá spíše bankovního převodu, který ale do EET nepatří.  

 

Platby kartou  

Někomu se může zdát divné, že do elektronické evidence tržeb patří také platby kartou. Platební karta po sobě sice zanechá tzv. elektronickou stopu, i tak je ale její začlenění do evidence přehlednější. Už jen proto, že právě například v maloobchodě je běžné placení buď hotovostí nebo kartou. Tímto stylem tak budou zachyceny všechny platby, s nimiž přijde obchodník do styku a bude zde minimalizován prostor pro případné nekalosti.  

 

Platby na bankovní účet  

Jak již bylo zmíněno, tak právě platby na účet budou z EET vyčleněny. To byste totiž museli evidenci využít vždy, když byste potřebovali vystavit fakturu. Platba na podnikatelský účet je snadno dohledatelná a také prokazatelná. Není tedy nutné ji ještě více evidovat a zdržovat tak podnikatele od jejich činnosti.  

© 2015, ALTAXO SE

Máte zájem o slevu na účetnictví?

Zadejte email a získáte na ni nárok!