Komplexní služby pro podnikatele

+420 607 044 665
info@altaxo.cz

Menu

Změny ve společnosti

Obchodních společností se může týkat celá škála změn, z nichž některé jsou zcela běžné a jiné mohou vést třeba až ke zrušení firmy. Důležité je však vědět, jaké změny a kde máte oznámit nebo co k nim budete potřebovat. Jsou totiž změny, které neprovedete například bez notáře. Jestliže byste změny ve společnosti udělali sami, nebyly by platné. Pojďte se s námi podívat, s jakými změnami se jako podnikatelé nejčastěji setkáte.  

Změny podle zákona  

K začátku roku 2014 účinnosti nabyl zákon o obchodních korporacích, který sebou přinesl i mnoho změn. Jednou z těch významnějších je snížení základního kapitálu u společnosti s ručením omezeným z výše 200 000 Kč na 1 Kč. Tento kapitál pro mnoho podnikatelů představoval nemalou překážku. A jelikož se peníze nemusely nechávat ležet na účtu firmy, byl i zbytečný.

Mám zájem, jak si mohu objednat?

Volejte: +420 607 044 665

Pište na: info@altaxo.cz

Tato komplikace byla tedy k roku 2014 zrušena a rejstříkové soudy od té doby jistě zaznamenaly zvýšený nárůst o založení firmy. Další významnou změnou je, že společnost již nemusí vytvářet rezervní fond. Peníze, které v něm tedy jsou uložené, je možné vyplatit nebo investovat.  

Změny ve společnosti na základě rozhodnutí firmy  

Pokud provádíte změny z vlastního rozhodnutí, určitě vám doporučujeme si je dobře promyslet. Obzvlášť zásadní změny je nutné provádět za účasti notáře. Notářský zápis je tedy potřeba vyhotovit tehdy, když měníte název firmy nebo její sídlo (za hranice zapsané obce), pokud měníte nebo doplňujete předmět podnikání s výjimkou volných živností, když převádíte podíl ve společnosti, měníte výši základního kapitálu, rušíte společnost nebo provádíte změny ve společenské smlouvě. Více informací o těchto změnách naleznete v zákoně, kde by mělo být popsáno, v jakých případech přesně je nutné vyhotovit notářský zápis.  

Dotčené jsou samozřejmě i další orgány, například katastr nemovitostí, který vám v případě změny sídla zajistí výpis nebo živnostenský úřad, na kterém si musíte zajistit zápis dalších živností.

© 2019, ALTAXO SE

Máte zájem o slevu na účetnictví?

Zadejte email a získáte na ni nárok!