Komplexní služby pro podnikatele

+420 607 044 665
info@altaxo.cz

Menu

Kdy zajít k notáři a jaké služby využít

Čas od času se dostanete do situace, kdy potřebuje využít notářských služeb. Připravili jsme pro vás seznam činností, které notáři poskytují. Notářů je po celé republice na 400. Lehce tedy najdete nějakého i ve svém městě, který vám zařídí to, co budete potřebovat. Notáře můžete oslovit nejen jako běžný občan, ale jeho služby budete potřebovat též při zakládání vlastní obchodní společnosti.  

 

Hlavní notářské služby  

Co je tedy hlavní pracovní náplní notáře? Notáři běžně sepisují tzv. notářské zápisy. Ty jsou prováděny o právních jednání, valných hromadách a schůzích právnických osob i o dalších skutkových dějích a stavech. Dále vyhotovují prohlášení.   Notářský zápis je listina, kterou notář sepíše. Tato listina splňuje takové náležitosti, aby mohla být prohlášena za veřejnou. Pro některé listiny je notářský zápis povinností (jedná se například o společenskou smlouvu při založení obchodní společnosti).   Notáři se dále soustředí na vidimace (úřední ověření skutečností) a legalizace. Jejich služeb můžete využít také k protestaci směnky či jiné listiny. Vydávají výpisy z katastru nemovitostí, z rejstříku trestů nebo z obchodního rejstříku. Řeší přeshraniční fúze a jejich zápisy do obchodního rejstříku, poskytují právní porady, zastupují fyzické či právnické osoby nebo sepisují listiny. Činností je tedy celá řada.  

 

Notáři při založení společnosti  

Jestliže chcete založit obchodní společnost, obraťte se nejprve na notáře, který by vám měl poradit se všemi nezbytnými kroky. I když si nevíte rady, kontaktujte jej včas.   Pro sepsání společenské smlouvy od vás bude notář potřebovat název vaší firmy a její sídlo, informace o základním kapitálu, předmět podnikání, informace o zakladatelích firmy nebo o správci vkladu. Vše, co musí přijít do společenské smlouvy, byste měli mít důkladně promyšlené. Jinak bude docházet ke zbytečným průtahům.    

© 2015, ALTAXO SE

Máte zájem o slevu na účetnictví?

Zadejte email a získáte na ni nárok!