Komplexní služby pro podnikatele

+420 607 044 665
info@altaxo.cz

Menu

Podpora v nezaměstnanosti

Pod pojmem podpora v nezaměstnanosti si můžeme představit sociální dávky, které pobírá člověk, co ztratil zaměstnání. I jako OSVČ můžete tuto podporu pobírat, pokud se rozhodnete, že přestanete podnikat a půjdete se o práci ucházet na pracovní úřad. Tyto peníze sice vyplácí stát, jsou však závislé na vašem předchozím výdělku. Pokud zaměstnanec a zaměstnavatel rozváží poměr dohodou, může zaměstnanec získat ještě odstupné. To už jsou pro něj ale peníze navíc, které mu umožní čas bez práce strávit komfortněji.  

 

Jaká je výše podpory v nezaměstnanosti  

Podpora v nezaměstnanosti není pro všechny stejná. Její výše se odvozuje přesně od předchozího čistého výdělku. O podporu se žádá na úřadu práce. Ten stanoví povinnosti, které musíte plnit, abyste tuto podporu získali. Pokud tak neučiníte, nemusíte ji vůbec obdržet nebo její výplata může být pozastavena.   Pokud obdržíte výpověď z práce, první dva měsíce pobíráte 65 % z průměrného měsíčního čistého výdělku nebo z vyměřovacího základu. Další dva měsíce pobíráte 50 % a po zbývající podpůrčí dobu 45 %.   Jestliže odejdete z vlastní vůle, získáte na úřadě práce 45 % z průměrného měsíčního čistého výdělku nebo z vyměřovacího základu. Pokud zaměstnavatel vyplácí odstupné, podpora se odkládá. Nečerpáte tedy obě částky najednou. I během podpory v nezaměstnanosti si můžete něco přivydělat, takže to neznamená, že toto jsou jediné peníze, které obdržíte.  

 

Délka podpory v nezaměstnanosti  

Doba podpory nezaměstnanosti závisí na věku žadatele. Pokud je vám do 50 let, pobíráte podporu pouze pět měsíců. Lidé ve věku od 50 do 55 let pobírají podporu až po dobu maximálně 8 měsíců a starší lidé až 11 měsíců. Sehnat práci ve vyšším věku totiž může být složité, takže se stát snaží vyjít maximálně vstříc těm, kteří ztratili zaměstnání nebo se v něm z nějakého důvodu rozhodli skončit. Pokud chcete podporu vůbec získat, musíte minimálně 12 měsíců v průběhu 3 let před žádostí o podporu pracovat.

© 2015, ALTAXO SE

Máte zájem o slevu na účetnictví?

Zadejte email a získáte na ni nárok!