Komplexní služby pro podnikatele

+420 607 044 665
info@altaxo.cz

Menu

Příklady využití svěřenských fondů

V tomto článku vás seznámíme s konkrétními příklady z praxe, které poukáží na to, jak je možné svěřenský fond využít. Mnoho lidí totiž neví, čím by pro něj mohl být prospěšný. Protože se jedná o poměrně nový instrument v naší legislativě, je vcelku logické, že není zatím hojně využívaný širokou veřejností. Jelikož se dají fondy také snadno zneužívat, je potřeba splnit při jejich zakládání poměrně náročné podmínky.  

 

Dědictví  

Chcete něco odkázat svým příbuzným, přátelům nebo někomu úplně jinému ze svého okolí? Pak je svěřenský fond ideální cestou. Peníze totiž obmyšlená osoba nezíská ihned, ale tehdy, jak se vy rozhodnete. Pokud tedy máte teď velký kapitál, který nechcete nikam speciálně investovat, můžete svým dětem zřídit svěřenský fond a zpřístupnit jim ho třeba až po 20 letech života. Tak budete mít vyšší jistotu, že peníze využijí opravdu ku prospěchu.  

Vy sami se v tomto případě o majetek vůbec nemusíte starat, což je výhodné tehdy, pokud tomu nerozumíte nebo nemáte čas se správě věnovat. Peníze však nemusí být nedostupné několik let, ale mohou se vyplácet i průběžně třeba ve formě kapesného.  

 

Svěřenský fond pro zaměstnance  

Trochu netradiční je využití svěřenského fondu pro odměňování zaměstnanců, kterým z něj bude měsíčně vyplácena odměna, pokud splní nějaké konkrétní požadavky.  

 

Fond pro správu společnosti  

Do svěřenského fondu můžete tímto způsobem snadno odlít peníze ze svého podnikání. Je to určitě výhodné tehdy, když máte věřitele, kteří by vaše peníze mohli časem vymáhat. Stačí zvolit jednoho nebo více správců, kteří vaše peníze ochrání a budou se o ně starat. Obdobně jsou zajímavou volbou také fondy pro investování peněz. Pokud přijdete o svou investici, nemusíte se rovněž bát zásahů do svého majetku.  

 

Veřejně prospěšné účely  

Jestliže byste rádi vyčlenili nějaký majetek pro charitativní účely, určitě je dobrou volbou nechat jej uložit v rámci svěřenského fondu. Ten totiž se běžně zakládá i za veřejně prospěšnými účely. Jeho činnost může mít kulturní, náboženský nebo i sportovní charakter. 

© 2015, ALTAXO SE

Máte zájem o slevu na účetnictví?

Zadejte email a získáte na ni nárok!