Ve svěřenském fondu je samozřejmě i v době jeho trvání možné provádět změny. Není to tak, že byste fond založili a již více se nemohli jeho kapitálu dotknout. Provedení změn samozřejmě může být složitější a často vyžaduje i specialistu, nebo alespoň notáře, to by vás však nemělo odradit. Můžete založením i správou pověřit odborníka, který vše zajistí za vás a tyto změny pak pro něj nebudou problém.
K této změně v průběhu fungování dochází docela často. Majetek fondu je samozřejmě možné libovolně navyšovat. To se provádí smlouvou nebo pořízením pro případ smrti. Majetek může navýšit nejen zakladatel fondu, ale kdokoliv další může přispět. Taková situace nastává především u veřejných fondů, které představují různé nadační nebo charitativní sbírky. V tomto případě se může majetek fondu opravdu pěkně rozrůstat.
Co se týká změn, určitě byste si je měli dobře promyslet. Kvůli nim budete muset pravděpodobně navštívit notáře a platit další poplatky. Je však možné, že vám po několika letech nepřijde váš svěřenský fond dostačující a budete v něm chtít provést důležité změny. v takovém případě se jim určitě nevyplatí bránit.
Také se diskutuje o tom, že se nyní projednává důležitá novela v občanském zákoníku, která by zavedla povinnou registraci svěřeneckých fondů do tzv. Evidence svěřeneckých fondů. Ta by samozřejmě nově vznikla. V některých státech již funguje a můžeme na rovinu říci, že je v této oblasti mnohem větší přehlednost.
Svěřenské fondy jsou v ČR stále ještě ve svých začátcích, takže bylo hned v počátku zbytečné celý zakládací proces komplikovat. Tato evidence by měla do budoucna zabránit netransparentním vlastnickým strukturám fondů a jejich zneužívání, které je aktuálně bohužel možné. Jako problematická se zdá i anonymita zakladatele a nutnost sepsání veřejné listiny, která však stejně není nikde veřejně k nahlédnutí, pouze u notáře. Změn by mohlo být v dalších letech provedeno opravdu mnoho.
© 2019, ALTAXO SE
Naše služby
Důležité odkazy