Komplexní služby pro podnikatele

+420 607 044 665
info@altaxo.cz

Menu

Jak podnikat v Polsku

Podnikání v Polsku láká na příznivé podmínky a mnohem větší trh než je ten v ČR. Pokud se rozhodnete podnikat v Polsku, můžete k tomuto účelu využít společnost založenou v ČR i tu, kterou si tam založíte jako novou. Založení polské společnosti má tu výhodu, že s ní budete mnohem lépe působit na své polské klienty. Pokud se v zakládání společností v zahraničí nevyznáte, doporučujeme vám oslovit odborníka, který zde společnost založí za vás.  

 

Právní formy v Polsku  

I v Polsku máte na výběr z několika typů obchodních společností. Nejběžnější je obdoba naší s.r.o., tedy Spółka z ograniczoną odpowiedzialności ą (Sp. z o.o.), která má základní kapitál 50 000 PLN a minimální výše jednoho podílu činí 50 PLN. Počet zakladatelů společnosti není omezen.  

Akciová společnost se označuje jako Spółka akcyjna (S.A) a ta má základní kapitál ve výši alespoň 500 000 PLN a z této částky musí být celých 25 % splaceno před registrací společnosti. Společnost může mít pouze jednoho zakladatele a minimální hodnota jedné akcie je stanovena na 0,01 PLN. Společnost odvádí až 8 % ze zisku do svého rezervního fondu.  

Obdobou veřejné obchodní společnosti je zde Spółka jawna (Sp.j.), která se označuje jako Registrovaná společnost. Je zde běžná spíše u větších podniků. Komanditní společnost neboli Spółka komandytowa se zakládá podobně jako podle českého práva. Dalším typem je také Spółka komandytowo – akcyjna, která má prvky k.a. a a.s. a tvoří základní kapitál alespoň 50 000 PLN. Podnikat zde samozřejmě můžete i pouze jako OSVČ.  

 

Daně v Polsku  

Daňový systém v Polsku opět tvoří přímé i nepřímé daně. Daň z příjmů je stanovena podle zdanitelných příjmů v eurech. Daň se pohybuje od 19 až do 40 %. Vysoké daně se týkají pouze osob, které mají zdanitelný příjem vyšší než 85 528 EUR ročně. Daň z příjmů právnických osob je zde stejná jako v ČR, tedy 18 %.  

Zmínit bychom měli také DPH, které se týká čím dál více podnikatelů. Základní sazba, do níž patří většina zboží a služeb je stanovena na 22 % a snížená je pouhých 7 % - ta se týká například potravin nebo léků. Figuruje zde také tzv. "zvláštní snížená sazba" DPH ve výši pouhá 3 %.

© 2015, ALTAXO SE

Máte zájem o slevu na účetnictví?

Zadejte email a získáte na ni nárok!