Komplexní služby pro podnikatele

+420 607 044 665
info@altaxo.cz

Menu

Spořitelní družstva - družstevní záložny

Spořitelní družstva neboli také družstevní záložny byly velkou doménou minulých let. I dnes se s nimi však můžete setkat a v případě zájmu využít jejich služeb. Spořitelní a úvěrní družstva neupravuje pouze zákon o obchodních korporacích, ale také zákon č. 87/1995 Sb., o spořitelních a úvěrních družstvech. Ve svém názvu musí mít tato forma podnikání uvedeno označení spořitelní a úvěrní družstvo, družstevní záložna, spořitelní družstvo nebo úvěrní družstvo. Jinak nesmí působit na našem trhu.  

 

Spořitelní družstva v 21. století  

Ačkoliv jsou tato družstva u mnoha lidí spojena především s komunismem, fungují i v současném 21. století. Díky minulému režimu ale často nebudí přílišnou důvěru, což je rozhodně škoda. Většina kampeliček z minulého století se nakonec ocitla v likvidaci nebo na ně byl prohlášen konkurz, jelikož se jim v jejich činnosti příliš nedařilo. První klienti se dočkali náhrad až v roce 2001. V tomto roce také vznikla Asociace družstevních záložen, kterou založily jedny z největších záložen u nás.  

Ty měly za cíl vylepšit pověst kampeliček v Čechách. Podmínky pro jejich založení jsou dnes mnohem přísnější než dříve - ke zpřísnění došlo v roce 2002, a pak se vstupem do Evropské unie. Od té doby nad družstevními záložnami vykonává dohled Česká národní banka.  

 

Založení spořitelního družstva  

Pokud byste si chtěli spořitelní družstvo založit, budete potřebovat kapitál v hodnotě alespoň 35 000 000 Kč. Dále musíte získat povolení od ČNB. Založení je jinak podobné jako v případě běžného družstva - například že klienti kampeličky jsou zároveň jejími členy.  

To je například jeden ze zásadních rozdílů, který spořitelní družstvo odlišuje od banky. Služeb tedy nemůžete využívat dříve, než se stanete stanete členy záložny. Musíte v tomto případě podepsat přihlášku, složit členský vklad nebo vstupní vklad. Poté je již možné začít využívat poskytovaných služeb. Rozhodně se ale nejedná o žádnou lichvu. Stejně jako u běžné banky, tak i zde musíte mít pro bankovní výpůjčku sjednanou smlouvu.    

© 2015, ALTAXO SE

Máte zájem o slevu na účetnictví?

Zadejte email a získáte na ni nárok!