Komplexní služby pro podnikatele

+420 607 044 665
info@altaxo.cz

Menu

Založení odštěpného závodu na Slovensku

Pokud chcete proniknout na slovenský trh, můžete si vybrat z několika způsobů, jak tak učiníte. Mnoho podnikatelů toto neřeší a vstoupí tam se svou českou obchodní společností.  

Se Slovenskem máme mnoho společného a Slovákům tak nijak nevadí, že spolupracují s českým obchodníkem. Další možností je založení obchodní společnosti přímo na Slovensku. Ta je běžná především mezi podnikateli, kteří plánují větší projekt nebo chtějí oddělit své prostředky.  

 

Mám zájem, jak si mohu objednat?

Volejte: +420 607 044 665

Pište na: info@altaxo.cz

Odštěpný závod na Slovensku  

Alternativou k oběma způsobům je založení odštěpného závodu na Slovensku. Jedná se o nepřímou formu vstupu na tento trh. Ve většině případů ale bývá dostačující. Mnoho podniků má z tohoto vstupu pozitivní ohlasy.  

Stačí si jen vyřídit živnostenská oprávnění pro odštěpný závod a nechat jej zapsat do obchodního rejstříku. Na to se podává návrh po vyřízení živnostenského oprávnění, podobně jako kdybyste zakládali novou firmu. S tím rozdílem, ale že nemusíte skládat základní kapitál a při zápisu bude uvedeno, že se jedná o váš odštěpný závod. Musíte mu ustanovit vedoucí osobu, která vás bude v dané zemi reprezentovat.  

Podnikání na Slovensku  

Pokud ale budete chtít podnikat na Slovensku, měli byste dobře znát nejen zvyklosti svých budoucích zákazníků, ale také jejich účetní a právní systém. Účetnictví totiž musíte vést podle státu, ve kterém odštěpný závod působí. Stejně tak zde musíte odvádět daně. Hradíte zde rovněž sociální pojištění, zdravotní pojištění nebo pojištění v nezaměstnanosti. Veškerou problematiku o tomto naleznete ve slovenských zákonech nebo se můžete obrátit na specialistu, který vám dobře poradí.  

Mateřská firma je plně odpovědná za svůj odštěpný závod. Zápis do obchodního rejstříku zde stojí přibližně 330 EUR a je k němu nutné předložit rozhodnutí o zřízení organizační složky, živnostenské oprávnění a povolení k pobytu. Ze svých příjmů zde budete muset odvádět daň ve výši 19 %. Stejná sazba platí i pro DPH, kde je možnost využít také sazby snížené ve výši 10 %.

© 2019, ALTAXO SE

Máte zájem o slevu na účetnictví?

Zadejte email a získáte na ni nárok!