Jestliže máte zahraniční obchodní partnery, pravděpodobně využijete i obchody v cizí měně. Tyto obchody mají v porovnání s tuzemskými několik specifik. Například je nutné pohlídat platby cla a DPH - jestliže dováží zboží ze zemí mimo Evropskou unii. Při těchto obchodech samozřejmě vznikají kurzové rozdíly - a to i v rámci EU, jelikož nejsme členy evropské měnové unie a neplatíme tedy eury. Právě na kurzové rozdíly a jejich vztah k účetnictví se zaměříme na následujících řádcích.
Obecně existuje několik metod, které můžete při vedení účetnictví využít. Jedná se o přepočet měny pomocí jednotného měnového kurzu nebo kurzů z účetnictví. Tyto metody však během roku nemůžete kombinovat. Je tedy dobré zvolit tu vhodnou již na začátku účetního období. S výběrem účetní metody vám jistě pomůže vaše účetní nebo i externí účetní poradce.
Nejprve se zaměříme na kurzy z účetnictví, které vyhlašuje ČNB. Pevné kurzy, které jsou stanoveny na jeden měsíc či rok dopředu jsou vhodné pro každého, kdo odvádí DPH a kdo chce mít ve svém účetnictví přehled. Kromě těchto pevných kurzů se pracuje také s aktuálními kurzy.
Druhou metodou je jednotný měnový kurz, stanovený Ministerstvem financí vždy zpětně za předchozí rok. Jeho výši tedy zjistíte až s koncem období. V této době veškeré transakce provedené ve vztahu k zahraničí přepočítáte. Jednotný měnový kurz je zajímavou možností pro všechny podnikatele, ideálně neplátce DPH. S kurzem se během roku nehýbe, propočet je tedy velmi jednoduchý. Jestliže si ale i tak nevíte rady, můžete kontaktovat vedení účetnictví Praha.
K těmto přepočtům se přistupuje z toho důvodu, že vznikají kurzové rozdíly. Kdybychom o nich neúčtovali, v našem účetnictví by se nacházeli nesrovnalosti a my bychom pak nebyli schopni provést žádnou kontrolu jeho správnosti. Jestliže hledám účetní a zároveň provádím zahraniční transakce, je nutné, aby ona o nich zvládla účtovat - v účetnictví i v daňové evidenci.
© 2019, ALTAXO SE
Naše služby
Důležité odkazy