V dnešním někdy až přetechnizovaném světě ztratily hotovostní peníze svoji základní funkci. Mnozí z jejich dřívějších uživatelů je poměrně rychle vyměnili za platební karty. Výsledkem těchto změn jsou peněženky téměř bez hotovosti, ale plné různých platebních karet.
Princip fungování
V podnikatelském prostředí se můžete setkat i s kartou charge. Uvedená platební karta funguje na principu úvěru. Prováděné finanční operace se nejprve odečtou z účtu instituce, která kartu vydala a až teprve na konci zúčtovacího období je odečtená finanční částka vrácena vydavateli karty.
Majitel karty, většinou banka zašle na konci měsíce výpis útrat kartou a podnikatel musí uhradit celou částku do stanoveného data. Obvykle to bývá do poloviny či konce následujícího měsíce.
Výhody:
Podnikatel neplatí žádné úroky.
Ke kartě není nutné mít účet. Platby probíhají převodem z bankovního účtu nebo šekem.
Nevýhody:
Podnikatel musí svůj dluh splatit najednou.
Na kartu nelze čerpat úvěr.
V případě prodlení platby ze strany podnikatele si banka účtuje poměrně vysoké sankce.
Tzv. charge karty jsou ve většině případů využívány při zahraničních pracovních cestách. Pověřený zaměstnanec dostane kartu, kterou používá k nutným úhradám během služební cesty. Charge karty nabízejí oproti platbě v hotovosti výhodnější směnný kurz a jejich součástí je i cestovní pojištění.
Zaměstnavatelům přinášejí úlevu spojenou s obstaráváním potřebné hotovosti.
Karty mají vysokou bonitu a jsou vhodné pro movitější klientelu.
Provozní náklady
V ročním souhrnu jsou náklady na provoz charge karet v porovnání s většinou dalších karet vyšší. Náklady navyšují administrativní práce spojené s měsíčním vyúčtováním. V Česku jsou charge karty vydávány zatím jen zřídka.
V zahraničí je situace jiná. Charge karty zde využívají k platbám za zboží a služby jak podniky, tak i fyzické osoby, a to většinou při obchodech prováděných v zahraničí.
© 2019, ALTAXO SE
Naše služby
Důležité odkazy