Komplexní služby pro podnikatele

+420 607 044 665
info@altaxo.cz

Menu

ZMĚNY V AGENTUŘE PRÁCE

Novelou zákona č. 435/2004 Sb. o zaměstnanosti a souvisejících předpisech, schválenou koncem dubna 2023, dochází k významným změnám v oblasti agenturního zaměstnávání v agenturách práce. Tyto změny významně posílí ochranu zaměstnanců v této oblasti. Novela bude účinná od 1. 1. 2024. Některé z hlavních novinek zahrnují:

  • Změna výše kauce: Významnou změnou pro agentury je určitě zvýšení kauce z původní částky 500 000 Kč na dvojnásobnou částku 1000 000 Kč. Toto platí i pro stávající agentury, které budou muset částku doplatit na vyžádání GŘ ÚP.
  • Omezení doby působení agenturních zaměstnanců: Podle novely nesmí agenturní zaměstnanci pracovat v jedné firmě déle než 3 roky během 5 letého období. Pokud firma chce s agenturním zaměstnancem nadále spolupracovat po uplynutí této doby, musí mu nabídnout postavení kmenového zaměstnance.
  • Větší jistota pro agenturní zaměstnance: Novela zajistí, že agenturní zaměstnanci mají v pracovní smlouvě na dobu určitou uvedeno přesné datum ukončení pracovního poměru. To zvyšuje jejich jistotu ohledně budoucnosti a zamezuje nejistým pracovním podmínkám.
  • Lepší ochrana při úpadku agentury práce: V případě úpadku agentury práce museli dříve agenturní zaměstnanci čekat na vyplacení náhrady mzdy z povinného pojištění společnosti, což trvalo poměrně dlouhou dobu. Nově tedy budou moci žádat o náhradu Úřad práce stejně jako klasičtí zaměstnanci a dostanou se k penězům mnohem dřív. Od 1. 7. 2023 zaniká agenturám práce povinost pojištění. 
  • Přísnější podmínky: Společnost musí prokázat bezdlužnost vůči státu a nesmí mít dřívější pokuty za přestupky, které by mohly vést k odebrání povolení. Agentura tedy musí být bezdlužná, jak v době žádání o licenci, tak i po celou dobu jejího fungování. Tato povinnost se dokonce vztahuje i na odpovědné zástupce a statutární orgány.
  • Definice nelegální práce: Novela podrobněji definuje nelegální práci, čímž brání firmám v zaměstnávání pracovníků "na černo" mimo rámec jejich pracovních smluv.

Tyto změny mají za cíl zvýšit ochranu a jistotu pro agenturní zaměstnance a zefektivnit regulaci agentury práce, aby byla v souladu s právními normami a transparentními standardy zaměstnanosti. 

V případě jakýchkoliv dotazů nebo zájmu o koupi agentury práce nás kontaktujte na tel.: + 420 735 751 850 nebo na email: info@altaxo.cz, rádi Vám poradíme.

© 2019, ALTAXO SE

Máte zájem o slevu na účetnictví?

Zadejte email a získáte na ni nárok!