Prvním krokem prodeje je finanční a právní analýza prodávané společnosti. Rychlost celého procesu prodeje zdravé společnosti záleží na mnoha faktorech, mezi které patří obor podnikání, konkurenceschopnost výrobku či služby, umístění sídla a aktivit společnosti, stav celosvětové ekonomiky.
V rámci prodeje existují různé možnosti - prodej celé společnosti, prodej části firmy, prodej obchodnímu partnerovi či konkurentovi, prodej části majetku nebo jedné divize firmy, likvidace. Během vlastního procesu je důležitá diskrétnost a vyloučení neseriozních zájemců, nepřátelské konkurence nebo insolventních subjektů.
příprava společnosti na prodej
vypracování prezentace finančních ukazatelů společnosti
sestavení seznamu potenciálních zájemců
vypracování smlouvy o ochraně důvěrných informací
vypracování stručného informačního materiálu o společnosti
vyhodnocení indikativních nabídek
vytvoření data roomu a nastavení pravidel pro provedení due diligence (náležitá opatrnost)
příprava a organizace manažerských prezentací
vyjednávání s vybraným zájemcem
vypracování smluvní dokumentace s ohledem na ochranu prodávajících po prodeji společnosti
Hodnotu firmy zvyšují ziskovost, rostoucí obrat, vlastní zaměstnanci, řádné vedení agendy, přiměřené čerpání úvěrů a leasingů, funkční systém kontroly jakosti a minimum reklamací. Naopak šanci na prodej snižují zhoršující se ekonomické parametry, pokles obratu, vysoké zadlužení, vysoký podíl leasingu, obor podnikání ohrožený globálními vlivy, časté reklamace, pohledávky po lhůtě splatnosti.
Dalším impulsem k prodeji firmy, respektive její části, může být snaha rozšířit své aktivity v rámci odvětví, proniknout na zahraniční trhy nebo zajistit finanční prostředky pro zásadní investici z nebankovních zdrojů. V tom případě je možné vyhledat finančního investora, zpravidla se jedná o fondy private equity.
Prodej obchodního podílu ve společnosti s ručením omezeným se v praxi vyskytuje častěji než ukončení účasti formou vypořádacího podílu. Prodej je svobodná volba společníka, nikde nejsou stanoveny důvody, za kterých by společník byl nucen svůj podíl převést na někoho jiného.
Prodej podílu se uskutečňuje na základě písemné smlouvy o převodu obchodního podílu dle § 115 Obchodního zákoníku. Důležitým momentem je vymezení dne, kdy nastávají právní účinky převodu na nového společníka. Výše ceny za převod není závazně stanovena. Majetek společnosti zůstává nedotčen, mění se pouze vlastníci této společnosti.
Jednou z forem zrušení společnosti je i likvidace, která bývá mylně spojována s neschopností nebo neúspěchem v podnikání. Podnik však může být úspěšně zlikvidován i tehdy, jestliže žádné problémy nemá. Výnos z likvidace může být pro vlastníky zajímavější než pokračování v podnikání. Při úspěšné likvidaci společnosti bývá dosaženo i likvidačního zůstatku, který je posléze rozdělen společníkům nebo akcionářům.
© 2019, ALTAXO SE
Naše služby
Důležité odkazy