Anglický název je Economic Value Added. Obvykle se užívá zkratka EVA. Tento ukazatel poukazuje na výkonnost podniku. Ekonomická přidaná hodnota je chápána jako výnos z provozní činnosti, který je ponížený o náklady kapitálu. Můžeme ji také charakterizovat tak, že investovaný kapitál do podnikání musí být větší, než náklady na tento kapitál. Tím pádem bude mít podnikání ekonomický smysl. Hlavním cílem je tedy maximalizovat zisk podniku. Na němž jsou závislí vlastníci firmy, investoři, akcionáři, společníci a řada dalších subjektů. Díky tomuto ukazateli bylo zjištěno, že i vlastní kapitál nese své náklady. Tudíž je pro podnik důležité, aby ukazatel EVA vyšel v kladných číslech.
Každá firma by měla identifikovat příčiny kritických faktorů, které působí na její hospodaření. A k tomu je vhodné využít syntetického nástroje – ekonomické přidané hodnoty.
Výpočet ekonomické přidané hodnoty:
Existují dva vzorce
1) EVA = NOPAT – (NOA *WACC)
2) EVA = NOPAT – (C *WACC)
NOPAT – Net Operating Profit after Tax, neboli zisk z operační činnosti (operací) po zdanění (zisk z provozní činnosti po zdanění).
NOA – Net Operating Assets, neboli čistá operační aktiva. Tato aktiva slouží k dosažení operačního zisku. Čistá operační aktiva se vypočítají jako součet nutných aktiv stálých a čistého pracovního kapitálu.
WACC – Weighted Average Cost of Capital, neboli vážený náklad na kapitál.
C – Capital, neboli investovaný kapitál. Jde o kapitál, který je vázaný v aktivech, která slouží k dosažení operačního zisku podniku.
Tomuto výpočtu, resp. těmto dvěma výpočtům, se říká standardní vzorec a je označován jako EVA entity. Dalším možným výpočtem je alternativní výpočet podle Ministerstva průmyslu a obchodu a ukazatel se nazývá EVA equity. Ukazatel se vypočítá pomocí rentability vlastního kapitálu (ROE) od které se odečítá alternativní náklad vlastního kapitálu a poté se výsledek těchto dvou ukazatelů vynásobí vlastním kapitálem.
© 2019, ALTAXO SE
Naše služby
Důležité odkazy