Komplexní služby pro podnikatele

+420 607 044 665
info@altaxo.cz

Menu

Podnikání při zaměstnání

Podnikání při zaměstnání. Příjemná forma přivýdělku k vašemu příjmu na živnostenský list. K výhodám se ale vážou také jisté povinnosti. O nich a nejen o nich hovoří tento článek.

Co musíte udělat nejdříve

Na živnostenském úřadě nebo pobočce České pošty předložíte platný občanský průkaz, zaplatíte správní poplatek ve výši 1000,- Kč a vyplníte jednotný registrační formulář. Doba od žádosti k vystavení živnostenského listu se pohybuje od několika hodin po několik dní, nejdéle však 15 dní. Vyplnili jste jednotný registrační formulář, nemusíte tedy ohlašovat svou živnost na sociální správě, finančním úřadě ani u své zdravotní pojišťovny. Můžete začít podnikat.

 

Jak se řeší zálohy na sociální pojištění

Záloha na sociální pojištění je vám vypočítána zpětně, až po roce vaší činnosti, a to podle vašich zisků. Na základě vašeho daňového přiznání po roce podnikání se dále rozhodne, zda budete tyto zálohy vůbec povinni platit. Vše záleží na zisku, kterého dosáhnete. Pokud je zisk nižší než zákonná hranice, jež se rok od roku nepatrně mění, zálohy platit nemusíte. Naopak pokud váš zisk hranici přesáhne, vaší povinností je zaplatit.

Zákonná hranice, o které hovoříme, byla v minulém roce stanovena na výši 59.373,- Kč. Nutné je upozornit, že se jedná o zisk, ne příjem. Zisk je součet vašich příjmů po odečtení nákladů na podnikání.

Na rozdíl od zdravotního pojištění, k sociálnímu se můžete přihlásit dobrovolně, není povinné. Většinou jej podnikatelé platí proto, aby se jim započítávalo k důchodu.

Mám zájem, jak si mohu objednat?

Volejte: +420 607 044 665

Pište na: info@altaxo.cz

 

Zdravotní pojištění

Pokud máte podnikání jako vedlejší činnost, zdravotní pojištění platit nelze. Platí se pouze v případě, podnikání je vaší hlavní činností.

DPH: plátce X neplátce

Samozřejmě je výhodnější neplatit DPH. Existují ale případy, kdy se plátcem stáváme, aniž bychom sami chtěli. Jde o následující situace:

  •      Váš obrat je vyšší než 1.000.000,- Kč
  •      Pokud nakupujete zboží v zemích EU
  •      Pokud přijmete služby od zahraniční osoby
  •      Pokud poskytnete službu zahraniční osobě
  •      (další případy jsou k nalezení v §94 zákona o DPH)

 

Daň z příjmu a DPH

S vaší vedlejší činností je vázána povinnost daňového přiznání. Pokud ho za vás podával zaměstnavatel, nyní je na vás, abyste ho vyplnili a podali. Od zaměstnavatele si jen vyžádejte potvrzení o příjmu. Daňové přiznání podejte vždy za uplynulý rok do 1. dubna.

V daňovém přiznání také uplatňujte výdaje spojené s podnikáním, které odečtěte z příjmů. Můžete odečítat skutečné, nebo paušální výdaje. Paušální výdaj je dán zákonem, je to jednotka, která se rovná 60% vašich příjmů, u řemeslných živností je to dokonce 80%.

Jste-li i plátcem DPH, musíte podat i daňové přiznání k DPH, a to do 25. dne měsíce za uplynulé zdanitelné období (měsíc nebo čtvrtletí). V této lhůtě je třeba daň i zaplatit.

 

Zálohy na daň z příjmu

Pokud jste si svou vedlejší činností vydělali méně peněz než ve svém hlavním zaměstnání, zálohy platit nemusíte.

Druhy živností

Volné živnosti mají nejjednodušší založení – musíte splnit pouze základní podmínky (věk 18 let, způsobilost k právním úkonům a trestní bezúhonnost). Jde např. o zpravodajské a informační služby, ubytovací služby, reklamní činnost a marketing aj.

Vázané živnosti vyžadují příslušné vzdělání nebo absolvování příslušných zkoušek. Jde např. o oční optiku, oceňování majetku, psychologické poradenství aj.

Řemeslné živnosti vyžadují kromě příslušného vzdělání ještě tříletou praxi. V případě, že ji nemáte, se můžete nechat zastoupit někým, kdo tyto podmínky splňuje. Jde např. o pekařství a cukrářství, zednictví, kominictví nebo hostinskou činnost.

K provozu koncesovaných živností je nutné povolení některého ze státních orgánů. Jde např. o provozování taxislužby.

Ať už si ke svému podnikání vyberete jakýkoli obor, přejeme vám hodně úspěchů!

© 2019, ALTAXO SE

Máte zájem o slevu na účetnictví?

Zadejte email a získáte na ni nárok!