Komplexní služby pro podnikatele

+420 607 044 665
info@altaxo.cz

Menu

Jak mohou pomoci vaší firmě brigádníci? Má smysl je najímat?

Rozrůstá se vám podnikání, takže uvažujete o dalších zaměstnancích? A rozmýšlíte se nad tím, zda najmout někoho pouze brigádně, nebo přijmout kmenového zaměstnance? Kdy a jak brigádníky najímat?

Zaměstnávání na dobu určitou, nebo na dohodu

Český zákoník práce nezná pojem „brigádník“. Takto se většinou označují pracovníci, kteří jsou najímáni na dohodu o pracovní činnosti a nejsou tedy v pracovně právním vztahu se zaměstnavatelem. Další možností je brigádníka zaměstnat na kratší čas na dobu určitou. V obou případech je ukončení tohoto vztahu velmi snadné – stačí pouze rozhodnutí zaměstnavatele.

Brigádnici jsou pro vás levnější

Zatímco abyste dali výpověď zaměstnanci, je třeba splnit celou řadu podmínek a posléze například poskytnout zaměstnanci odstupné a odchod zaměstnance se vám tak může značně prodražit, zbavit se „brigádníka“ je velmi snadné a stát vás nebude vůbec nic. Takto můžete velmi efektivně nakládat s pracovní silou, plánovat si zaměstnanost atd. Určité povinnosti však zaměstnavatel musí splnit i u poměru „brigádnického“. V první řadě musí s pracovníkem sepsat řádnou smlouvu o dohodě na dobu určitou, nebo o provedení pracovní činnosti. Dále je třeba po dobu zaměstnání odvádět za zaměstnance zdravotní pojištění.

Mám zájem, jak si mohu objednat?

Volejte: +420 607 044 665

Pište na: info@altaxo.cz

Brigádníky využívejte na nárazovou práci

K čemu brigádníky využívat? Jako brigádníka si asi těžko najmete odborníka ve svém oboru. Brigádníky je lepší využívat k činnostem, které jsou nárazové, sezónní a nejsou příliš složité. Dále jde o činnosti, ze kterých nehrozí příliš velké riziko zneužití, nebo poškození. Mějte však na paměti, že brigádník bude těžko loajální jako váš vlastní zaměstnanec a že jako od takového od něj těžko můžete čekat přehnanou iniciativu a kreativitu. V určitém bodě tak jistě zjistíte, že podnikat bez kmenových zaměstnanců je velmi těžké. 

© 2019, ALTAXO SE

Máte zájem o slevu na účetnictví?

Zadejte email a získáte na ni nárok!