Za účetní audit se považuje ověřování vykazovaných skutečností, které souvisejí s podnikáním.
Nejčastěji se ověřují výsledky hospodaření podnikatelů pomocí podnikatelských výkazů, v tom případě se jedná o účetní audit účetní uzávěrky.
Povinnost ověření účetním auditorem
Některé podnikatelské subjekty mají povinnost ze zákona nechat si ověřit účetní závěrku auditorem.
Účetní závěrka akciových společností musí být povinně ověřena auditorem, pokud jsou splněna tato kritéria:
Provedení účetního auditu
Účetní audit je možné provést několika způsoby. Důležitým faktorem je, kdo si účetní audit objednal. Pokud je účetní audit proveden z potřeb podniku, kontroluje se pravdivost, úplnost a správnost informací z účetní závěrky. Kladné prověření účetního auditu informuje o poctivých podnikatelských aktivitách podnikatele a zvyšuje věrohodnost firmy.
Proces účetního auditu
Vedení auditu se musí řídit směrnicemi, které účetní audit upravují.
Na území České republiky se jedná o směrnice Komory auditorů České republiky, z nichž vyplývá správný postup auditu:
Plánování auditu
Plánování auditu je závislé na charakteru jednotky a na tom, zda se účetní audit provádí poprvé nebo zda se jedná o audit opakovaný. Plánováním účetního auditu se rozumí získávání základních informací o podnikatelském subjektu a určení rizikovosti nesprávnosti údajů účetní závěrky.
Testování auditu
Testováním auditu se mají na mysli testy spolehlivosti a testy věcné správnosti. Hlavním smyslem testování je zkontrolovat, zda vnitřní kontrolní systém podnikatelského subjektu plní svou funkci správně.
Auditorská zpráva
Výsledek provedení účetního auditu je zaznamenán dokumentem – auditorskou zprávou, která je standardizovaná a veřejně přístupná. Auditor v něm zachycuje svůj názor na předloženou účetní závěrku. V mnohých případech slouží účetní zpráva jako významný podklad pro věřitele, kterými jsou banky a podobné instituce.
© 2019, ALTAXO SE
Naše služby
Důležité odkazy