Při zahájení podnikání tak většinou neřešíme, která Okresní správa sociálního zabezpečení pro nás bude ta místně příslušná. Na tento zapeklitý problém ovšem nečekaně můžeme narazit v souvislosti se stěhováním, spojenou se změnou místa podnikání.
Většinou totiž tak nějak automaticky předpokládáme, že se změnou místa podnikání, se nám změní i Okresní správa sociálního zabezpečení, pod kterou budeme spadat. V souladu se zákonem nejspíše jako první oznámíme původní Okresní správě sociálního zabezpečení, že jsme se přestěhovali a místo podnikání máme třeba v úplně jiném kraji.
Správně bychom to měli učinit do osmi dnů, a postačí tak učinit i dopisem. Ti podnikatelé, kteří právě využili možnosti oznámit změnu místa podnikání písemně, pak možná začnou po delší době uvažovat, zda tím, že nahlásili změnu místa podnikání, jsou již automaticky z původní Okresní správy sociálního zabezpečení přehlášeni na nové, místně příslušné Okresní správě sociálního zabezpečení, nebo zda náhodou není ještě třeba dojít se sám přihlásit na novou Okresní správu sociálního zabezpečení.
To, čeho se dopátráme, nás ale možná překvapí, pokud jsme totiž spolu s místem podnikání nezměnili i trvalý pobyt (například ho máme hlášen na obci, protože bydlíme v nájmu), nic se pro nás nezmění, a i když budeme bydlet na druhém konci republiky a budeme tu mít i nové místo podnikání, oficiálně budeme spadat stále pod původní Okresní správu sociálního zabezpečení.
Je to proto, že místní příslušnost se u Okresní správy sociálního zabezpečení určuje u fyzických osob nikoliv podle místa podnikání, ale podle trvalého pobytu, i kdyby tento údaj měl pouze evidenční charakter. Podnikatel se tak musí připravit, že stěhování sebou v tomto případě někdy nese i vyšší náklady na případné cesty na Okresní správu sociálního zabezpečení, která může být vzdálená i desítky kilometrů.
© 2019, ALTAXO SE
Naše služby
Důležité odkazy