V případě, že tvoříme zákonné daňové rezervy, je nutné, dle § 3 zákona č. 593/1992 Sb., o rezervách pro zajištění základu daně z příjmů, o nich vést údaje v daňové evidenci.
Daňové rezervy jsou daňově uznatelným výdajem, který snižuje základ daně pro výpočet daně z příjmu, (při snížení či zrušení rezervy naopak dochází ke zvýšení základu daně) a pro podnikatele jsou důležitým nástrojem daňové optimalizace.
Podnikatelé, kteří vedou daňovou evidenci, mohou na základě zákona č. 593/1992 Sb., o rezervách pro zajištění základu daně z příjmů tvořit tyto daňové rezervy:
rezervy na opravy hmotného majetku,
rezervy na pěstební činnost,
ostatní rezervy (podle § 10 zákona o rezervách pro zajištění základu daně z příjmů).
Rezervy na opravy hmotného majetku patří k nejčastěji tvořeným rezervám. Tvoří je pouze podnikatelé, kteří mají k majetku vlastnické právo nebo právo hospodaření, a to pouze u hmotného majetku, který je zařazen do 2. – 6. odpisové skupiny.
Rezervy na pěstební činnosti tvoří podnikatelé, kteří mají povinnost podle lesního zákona provádět obnovu, ochranu a výchovu lesních porostů.
Jako daňově uznatelné výdaje uznává zákon o dani z příjmů:
rezervy na sanaci pozemků dotčených těžbou,
rezervy na odbahnění rybníka,
rezervy na vypořádání důlních škod,
ostatní rezervy, které uznává zvláštní zákon jako výdaj na dosažení, zajištění a udržení příjmů.
Tvorbu rezerv musí podnikatel vždy vést v daňové evidenci, prostřednictvím které je nutné také prokázat splnění zákonem stanovených podmínek pro tvorbu a uplatnění rezerv. Podnikatel také musí vést o rezervách dokumentaci, nejčastěji je to karta rezerv, ve které musí být uvedeny tyto údaje: rozpočet nákladů na opravu, předpokládaný termín opravy, tvorba rezervy a čerpání rezervy. Důležité je také uchovávání dokladů o opravách (např. faktura za opravu).
© 2019, ALTAXO SE
Naše služby
Důležité odkazy