Význam tvorby rezervy na pěstební činnosti je odložení zdanění tržeb po dobu realizace průběžných nákladů souvisejících s pěstební činností. Tvořit rezervy se v tomto případě doporučuje příspěvkovým organizacím a společnost s ručením mezeným, a to zejména z důvodu daňové optimalizace.
Tvorbu rezerv na pěstební činnost upravuje § 9 zákona č. 593/1992 Sb., o rezervách pro zjištění základu daně z příjmů.
Rezervy na pěstební činnost mohou tvořit podnikatelé, kteří jsou plátci daně z příjmu a jsou povinni dle lesního zákona a dalších právních předpisů (zákon č. 289/1995 Sb. a zákon č. 96/1977 Sb.) provádět obnovu, ochranu a výchovu lesních porostů do 40 let jejich věku.
Rezervy na pěstební činnost tvoříme podle výše vytěženého objemu dřevní hmoty v m3. Výši si může podnikatel stanovit sám v rozpočtu nákladů a čerpá ji při uskutečnění prací. V případě, že nejsou práce provedeny v rozpočtovém objemu, rezerva je zrušena a zúčtována.
Veškeré uznatelné výdaje na tvorbu rezerv na pěstební činnost jsou uvedeny v příloze zákona č. 593/1992 Sb., o rezervách pro zjištění základu daně z příjmů. Pouze na tyto výkony mohou být rezervy tvořeny.
Jako daňově uznatelné výdaje na pro tvorbu rezerv na pěstební činnost jsou považovány např.:
obnova lesa první opakovanou sadbou,
ošetřování mladých dřevin,
oplocení mladých lesních porostů,
ochrana lesa proti škůdcům,
příprava půdy pro obnovu lesa apod.
Rezerva na pěstební činnost je daňově uznatelný výdaj pouze za splnění podmínky, že peněžní prostředky na rezervy uloží na zvláštní účet u banky a z tohoto účtu je bude čerpat pouze na úhradu výdajů, pro které byly určeny.
© 2019, ALTAXO SE
Naše služby
Důležité odkazy